Kowary
Kowary to pięknie położony zakątek Polski, ukryty między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na wysokości 420-1266 m n.p.m.. Specyficzny mikroklimat przyjazny regeneracji sił witalnych, okalające góry i lasy sprzyjające pieszym wędrówkom i uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów o raz bogata sięgająca średniowiecza historia spełnią oczekiwania każdego kto odwiedzi Kowary. Bliskość gór - Karkonoszy i Rudaw Janowickich, gęsta dobrze utrzymana sieć szlaków turystycznych sprawia, że najbardziej wybredni turyści znajdą trasy dostosowane poziomem trudności do swoich umiejętności. Polecamy spacer górskimi grzbietami, wśród przepięknych widoków na całą Kotlinę Jeleniogórską i zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet i jego zwieńczenia - leżące na wysokości ponad 1260 m n.p.m. Skalny Stół i Czoło. Nad miastem wznoszą się malownicze góry: Wołowa, Rudnik i Skalnik. Na pięknej zimą i latem Przełęczy Okraj (1046 m n.p.m) znajduje się najwyżej położone w Polsce drogowe całodobowe przejście graniczne.
"Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska" - na terenie fabryki dywanów, powstał Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie atrakcji turystycznej, jak również centrum informacyjnego euroregionu. Odwiedzający ten Park mają możliwość zapoznania się z obiektami zabytkowymi takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp., odwzorowanymi dokładnie w skali 1:25. Informacje oprowadzających, jak również opisy przeszłości obiektów, zaznajamiają zwiedzających z ich walorami historycznymi. Modele te są wykonane najnowszymi metodami technicznymi, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie tych modeli w parkowym otoczeniu. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki naszego regionu. W okresie zimowym modele prezentowane są w przestronnej hali ogrzewanej kominkami. W części salonowej Goście mogą odpocząć przy kawie przeglądając albumy traktujące o historii regionu. Wieczorne iluminacje świetlne z podkładem muzycznym, wprowadzają odwiedzających Guliwerów w szczególny nastrój odczuwania piękna i - kto wie - może to się przyczyni do podjęcia decyzji spędzenia miłego urlopu w tym pięknym regionie.
Motto założycieli Parku Miniatur: "Uśmiechnij się, bo dla Ciebie zbudowaliśmy Twoją krainę fantazji".
Adres:
58-530 Kowary, ul. Zamkowa 9
tel. 75 752 22 42
Park czynny jest codziennie w godzinach 9:00-18:00., a zwiedzanie parku trwa ok. 1 godziny.
Zwiedzający są oprowadzani przez przewodników, którzy omawiają poszczególne obiekty. Goście mogą też obejrzeć pracownię modelarską, gdzie budowane są i restaurowane miniatury z parku. Fotografowanie obiektów w parku oraz parking są nieodpłatne.
W sklepiku parku można nabyć pamiątki, książki, albumy i mapy regionalne.
Ceny biletów:
Dodatkowe informacje:
Przy Parku znajduję się również "Pałacowa Bawialnia", w której dzieci mogą skakać i zjeżdżać wewnątrz nadmuchiwanych zamków i pałacyków.
Muzeum Sentymentów to jedyna okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć oddech PRLu na własnej skórze. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo pomimo że nawiązuje klimatem do PRLu, to nie ma tego skrótu w nazwie. Muzeum Sentymentów to magazyn miłych wspomnień z minionych lat, czyli przestrzeń zaaranżowana tak, aby łezka w oku zakręciła się nawet największym twardzielom. Wchodząc do Muzeum Sentymentów, przenosisz się w czasie i w jednym momencie jesteś wśród rzeczy, które pamiętasz z domu babci, rodziców czy też ze swojego pokoju.
Sztolnie Kowary - Podziemna Trasa Turystyczna "Sztolnie Kowary" poprowadzi Cię przez świat legend, tajemnic i historii prawdziwej. Odwiedzający to miejsce zapozna się z pracą dawnych górników, pozna techniki wydobywcze, przyjrzy się zgromadzonym zbiorom minerałów i szlachetnych kamieni , będzie mógł również spróbować unikalnej wody "Potencjałki". Trasa zwiedzania prowadząca poprzez podziemne chodniki, komory i groty liczy 1200 metrów. Czas zwiedzania około 60 minut. Należy pamiętać o ciepłym ubraniu gdyż w podziemiach panuje stała temperatura - około 8 st. C i wysoka wilgotność.
Trasa Turystyczna czynna jest codziennie.
Do wyboru pełne godziny w zależności od sezonowości (max 35 osób na daną godzinę):
Niedziela Wielkanocna, 1 XI, 25 XII i 1 I - trasa nieczynna
Długość trasy - 1200 m.
Czas zwiedzania ok. 1 godz.
Temperatura wewnątrz ok. +8 o C . w sezonie letnim zalecamy zabranie cieplejszej odzieży
Wilgotność ok. 98 %.
Trasa jest oświetlona elektrycznie
Kopalnia dostępna dla niepełnosprawnych
Dojazd do Sztolni Kowary
Adres:
58-530 Kowary, ul. Podgórze 55
tel. 75 752 84 58
Pałac KOWARY zwany również Willa SMYRNA leży w północnej części Kowar, na obszarze Doliny Pałaców i Ogrodów, w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Pałac to barkowa budowla wzniesiona w I połowie XVIII wieku na zlecenie bogatego patrycjusza. W latach 80. XIX wieku pałac Smyrna został zmodernizowany. Po wojnie mieściła się tutaj przychodnia zdrowia, ale w roku 1998 pałac wykupił prywatny inwestor. Pałac został wyremontowany i obecnie mieści się tu hotel i restauracja.
Pałac Kowary to budowla założona na planie prostokąta o zwartej bryle, przykrytej wysokim dachem czterospadowym z ozdobnymi facjatkami. Od frontu pałac zdobi potrójny szczyt. We wnętrzu zachowały się zabytkowe sklepienia, piętro zostało przebudowane.
Adres:
58-530 Kowary, ul. Ogrodowa 21
tel. 667 988 856
"Sanie rogate" - historia zjazdów saniami rogatymi w Karkonoszach sięga początku XVIII wieku. Służyły one wówczas do przewozu drewna lub siana, a z czasem do szybkiego przemieszczenia się z zaśnieżonych gór wprost do leżących u podnóży wiosek. W 1814 roku po raz pierwszy zjechano takimi saniami z Przełęczy Okraj pod gospodę "Złota Gwiazda" w Kowarach. Od tego czasu turyści i miejscowa ludność, aż do wybuchu II wojny światowej w ten sposób uatrakcyjniała sobie pobyt w Kowarach. Od kilku lat wskrzeszamy tę wspaniałą tradycję organizując "Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi", który na stałe wpisał się już do kalendarza zimowych imprez w regionie Karkonoszy.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.