Chybotek - jak dotrzeć, jaki szlak wybrać najlepiej, jaki czas p

  • location_on Szklarska Poręba

Chybotek

Bedąc w Szklarskiej Porębie warto wybrać się na spacer, aby zobaczyć jedną z bardzo ciekawych górskich atrakcji. Jest nim Chybotek - kilkumetrowej wysokości zespół granitowych bloków położonych na wysokości 565 m n.p.m. Najwyżej położony siedmiokątny kamień o wadze kilkudziesięciu ton i średnicy około czterech metrów wsparty jest jedynie w dwóch miejscach. Daje się on rozkołysać i stąd nazwa – „Chybotek”. Obok są inne mniejsze skałki, podobnie poukładane. Związane są z nimi walońskie legendy o Duchu Gór. Jedna z nich podaje, że skała zamykała wejście do podziemnego skarbca, a otaczała ją aura tajemniczości.

Do roku 1945 ze względu na kształt tej formacji skalnej przypominającej cukiernicę, nazywany był Misą cukru (z niemieckiego Zuckerschale). Mniej znana, ale także używana przez niektórych przewodników nazwa to Kamień Siedmiokątny.

Niedaleko od Chybotka znajdziemy na ścieżce wmurowaną poziomo ogromną granitową płytę z napisem, która ma być grobem legendarnego Karkonosza, zwanego też Liczyrzepą.

Jeszcze dalej jest miejsce zwane Złotym Widokiem. To naturalny i stromy, wysoki na 20 metrów próg skalny nad doliną Kamiennej. Stąd rozciąga się piękna panorama na Karkonosze i ich główne szczyty – Szrenicę i Śnieżkę.

Chybotek jak dojść?

Prowadzą do niego dwa szklaki turystyczne. Droga pierwszego oznaczonego kolorem czarnym prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby. Drugi zaś na trasie Szklarska Poręba Górna - Szkalrska Poręba Dolna PKP.

Na poniższej mapie prezentujemy trasę dojścia do Chybotka z parkingu przy Szklarce.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0